''Arise! Awake! and stop not till the goal is reached'

Notice Board

3598 ITI LOGO

Print

Staff

Ramakrishna Mission Shilpavidyalaya

( Private Industrial Training Institute Affiliated to N.C.V.T )

 

Administrative Staff
Name Designation Qualification
Swami Yogadhishananda Principal B.E in Instrumentation & Control
Brahmachari Narendra Principal Office B.Tech. (Electrical)
Sri Sourav Banerjee Accountant cum Clerk & Typist B.Com
Trade : Draughtsman (Civil)
Name Designation Qualification
Sri Swapan Kumar De Instructor Diploma (Civil Engg.)
Sri Malay Ghosh Instructor Diploma (Civil Engg.)
Sri Krishnendu Bhattacharya Instructor Diploma (Civil Engg.)
Sri Rabidas Poddar Teacher of Trade Theory Diploma (Civil Engg.)
Sri Asim Kumar Sarkar Teacher of Employability Skill M.Sc (Economics)
Sri Samar Nath Chattopadhyay Teacher of Workshop Calculation & Science B.Tech. (Electronics)
Trade : Draughtsman (Mechanical)
Name Designation Qualification
Sri Mithun Dhara Instructor Diploma (Mechanical Engg.)
Sri Biswajit Das Instructor Diploma (Mechanical Engg.)
Sri Himangshu Das Teacher of Workshop Calculation & Science M.E (Mechanical), MBA
Sri Asim Kumar Sarkar Instructor of Employability Skill M.Sc (Economics)
Trade : Electrician
Name Designation Qualification
Brahmachari Narendra Teacher of Trade Theory B.Tech (Electrical)
Sri Uttam Kumar Das Instructor I.T.I (Electrician)
Sri Bimalendu Das Teacher of Trade Theory AMIE (Electrical)
Sri Prabhat Paul Teacher of Engineering Drawing I.T.I (Electrician)
Sri Tapas Banerjee Teacher of Workshop Calculation & Science B.Tech. (Electrical)
Sri Asim Kumar Sarkar Teacher of Employability Skill M.Sc (Economics)
Sri Mithun Dhara Instructor Diploma (Mechanical Engg.)
Sri Sanat Iswar Instructor I.T.I (Electronics)
Trade : Electronics Mechanic
Name Designation Qualification
Brahmachari Narendra Teacher of Trade Theory B.Tech. (Electrician)
Sri Sanat Iswar Instructor I.T.I (Electronics)
Sri Samar Mukherjee Teacher of Workshop Calculation & Science B.Tech. (Electronics)
Sri Uttam Kumar Das Instructor I.T.I (Electrician)
Trade: Electrical Equipment
             Repairing & Maintenance
Name Designation Qualification
Brahmachari Narendra Teacher of Trade Theory B.Tech. (Electrician)
Sri Uttam Kumar Das Instructor I.T.I (Electrician)
Sri Tapas Banerjee Teacher of Trade Theory B.Tech. (Electrical)
Sri Asim Kumar Sarkar Teacher of Employability Skill M.Sc (Economics)
Sri Krishendu Bhattacharya Instructor Diploma (Civil Engg.)
Sri Chandrakanta Maity Instructor I.T.I (Electrician)
Trade : Electronics Equipment
              Repairing & Maintenance
Name Designation Qualification
Brahmachari Narendra Teacher of Trade Theory B.Tech. (Electrician)
Sri Sanat Iswar Instructor I.T.I (Electronics)
Sri Sandip Ghosh Instructor I.T.I (Electronics)
Sri Arup Mukherjee Teacher of Workshop Calculation & Science B.Sc, B.Ed
Sri Asim Kumar Sarkar Teacher of Employability Skill M.Sc (Economics)
Sri Biswajit Das Instructor Diploma (Mechanical Engg.)
Trade : Plumbing & Sanitation cum Electrician
Name Designation Qualification
Sri Gora Chand Chakraborty Instructor I.Sc, L.M.E
Sri Uttam Kumar Das Instructor I.T.I (Electrician)
Sri Asim Kumar Sarkar Teacher of Employability Skill M.Sc (Economics)
Computer Lab.
Name Designation Qualification
Sri Srimanta Chakraborty Teacher of Basic Computer Knowledge for all Trade BCA, Pursuing MCA